Nem vagyok túl járatos a katolikus tudományokban (sem), de a búcsú mibenlétéről azért mindig volt valami színes forgatagos, jövős-menős, céllövöldés-wurstlis képem.
A letelepedésünk utáni első búcsút a tömegiszonyom és a mulatós-allergiám ellenére egész kíváncsian vártam, pusztán néprajzi-szocio okokból. A helyiek mesélik, hogy régebben még ringlispíl is akadt néha, de az általunk tapasztalt csúcspont annyi volt, hogy megjelent a zöldséges kockalada, Szokol-rádióval a tetején,
A búcsú (itt szigorúan mindkét ú röviden ejtve) napja ennek ellenére mégis kirobbanthatatlanul van bebetonozva a helyiekbe. A búcsúnap felülír mindent, úgy készülnek rá, mint az Év Eseményére. Senki nem megy sehová, az asszonyok rahedlit sütnek-főznek, és az épp nem búcsúnapos más falukból jönnek csőstül a rokonok-ismerősök.
Idén már a kockalada se jött, legalábbis én nem láttam. Se lufi, se sátor, se ökörsütés. Nagy vendégjárásnak sincs nyoma. Körülbelül akkora a csend, mint egy havas januári kedden. Még a flex se zenél.
Határozottan nincs itt semmi ilyesmi |
De akkor is búcsú van. Már rég senki se tudja, hogy miért és mi ez, de ha más nem, a napot szentül fejben tartják.
Szerintem most jött el az én időm, ilyen körülmények között bátran merem embernek mondani, hogy vigyen el a búcsúba. Ígérem, még tükrös mézeskalács szívért sem fogom nyaggatni.
4 megjegyzés:
Ez egyszer úgy látszik, komolyan vette a falu népe...
mintha a mamám falujáról írtad volna. ott is rövidú és már ott is csak a csönd. pedig valamikor!
Búcsú mise nélkül? Az meg hogy lehet? Nálunk is csak egy nájlonsátras árus volt akkor, amikor idekerültünk, most már az sem, de a mise az kötelező! És ilyenkor meg is telik a templom.
A címet olvasva már megijedtem. Búcsú?! Kitől? Miért? Hova? Na, így viszont minden rendben. Csak a falu népe rúgott ki a hámból, vagy nem ;)
Megjegyzés küldése